Miejsce zamieszkania a wstąpienie w stosunek najmu po rodzicach
17.10.2013
Przedmiotowa decyzja w żadnym wypadku nie wygasła. Fakt posiadania mieszkania własnościowego za życia mamy mógł stać się podstawą wypowiedzenia umowy najmu o ile czynsz w przedmiotowym lokalu nie przekraczał 3% wartości odtworzeniowej lokalu. Zgodnie, bowiem z art. 11 Ustawy o ochronie praw lokatorów właściciel lokalu może wypowiedzieć umowę najmu z zachowaniem miesięcznego terminu wypowiedzenia, na koniec miesiąca kalendarzowego, osobie, której przysługuje tytuł prawny do innego lokalu położonego w tej samej miejscowości, a lokator może używać tego lokalu, jeżeli lokal ten spełnia warunki przewidziane dla lokalu zamiennego.
Natomiast zgodnie z art. 691 Kodeksu cywilnego w razie śmierci najemcy lokalu mieszkalnego w stosunek najmu lokalu wstępują: małżonek niebędący współnajemcą lokalu, dzieci najemcy i jego współmałżonka, inne osoby, wobec których najemca był obowiązany do świadczeń alimentacyjnych, oraz osoba, która pozostawała faktycznie we wspólnym pożyciu z najemcą.
Warunkiem wstąpienie w stosunek najmu jest stałe zamieszkiwanie z najemcą do chwili jego śmierci.
O miejscu zamieszkania rozstrzyga całokształt okoliczności, a mianowicie „zejście się stanu faktycznego przebywania z zamiarem takiego przebywania” (W. Popiołek, Glosa do uchwały SN z 24 czerwca 1993 r., III CZP 76/93, LexPolonica nr 300649, PS 1995, nr 3, s. 83). Natomiast
zameldowanie jest aktem administracyjnym, który potwierdza okoliczność stałego zamieszkania w danej miejscowości i ułatwia ustalenie, ale nie przesądza o miejscu zamieszkania (A. Taudul, Rezydencja podatkowa…, s. 5).
„Przesłanka «stałego mieszkania z najemcą» zawierała wymóg, aby osoba wymieniona w art. 8 ust. 1 ustawy z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych, nie miała innego mieszkania, a lokal zajmowany przez tę osobę z najemcą stanowił centrum jej spraw życiowych” (wyrok SN z 12 września 2001 r., V CKN 1827/2000, LexPolonica nr 379774).
W mojej ocenie w omawianej sprawie nie można, więc wykluczyć, iż dzieci wstąpiły w stosunek najmu po zmarłej.
Tagi: miejsce zamieszkania, mieszkanie komunalne, zameldowanie
Opinie naszych zadowolonych Klientów