Odmowa udostępnienia raportu
21.09.2013
Oczywiście w mojej ocenie stanowisko Wójta nie znajduje oparcia w obowiązujących przepisach prawa. Zgodnie z Ustawą z dnia 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko wskazano, iż organy administracji są obowiązane do udostępniania każdemu informacji o środowisku i jego ochronie znajdujących się w ich posiadaniu lub które są dla nich przeznaczone.
Ustawa jednak wskazuje, iż organ nie udostępnia informacji o środowisku i jego ochronie, jeżeli informacje dotyczą m.in. spraw będących przedmiotem praw autorskich, o których mowa w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.), lub patentowych, o których mowa w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117, z późn. zm.), jeżeli udostępnienie informacji mogłoby naruszyć te prawa.
Natomiast sama ochrona prawem autorskim dokumentu nie może być powodem wyłączenia z udostępnienia takiego dokumentu. w praktyce oznacza to, że (przykładowo) organy prowadzące postępowanie nie mogą odmówić udostępnienia raportu oceny oddziaływania na środowisko (chociażby dlatego, iż jest to utwór stanowiący niezbędny załącznik do wniosku), także w formie kopii treści dokumentu.
Odmowa udostępnienia informacji o środowisku i jego ochronie następuje w drodze decyzji. W chwili obecnej więc w terminie 14 dni od otrzymania pisma od Wójta winien Pan za jego pośrednictwem wnieść odwołania do Samorządnego Kolegium Odwoławczego.
Pismo informujące stronę o niemożliwości załatwienia sprawy, podpisane przez urzędnika bez powołania się na upoważnienie organu administracji, nie jest decyzją administracyjną. Pismo takie oznacza, że organ administracji uchyla się od rozstrzygnięcia sprawy podlegającej załatwieniu w drodze decyzji administracyjnej (postanowienie NSA z 13 lipca 1983 r., II SA 593/83, LexPolonica nr 297196, ONSA 1983, nr 2, poz. 55). W orzecznictwie wskazywano na możność uznania pism mających, w ocenie organu administracji, charakter wyłącznie informacyjny za decyzje administracyjne, jeżeli zawierały one merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy, jakkolwiek nie miały wszystkich elementów decyzji wskazanych w art. 107 § 1. W mojej ocenie więc otrzymane przez Pana pismo należy traktować jako decyzję Wójta w sprawie.
Tagi: decyzja, odwołanie
Opinie naszych zadowolonych Klientów