Rozwód, dowód z przesłuchania strony, stawiennictwo obowiązkowe
03.09.2013
Nie ma przeszkód prawnych, aby postępowanie rozwodowe odbyło się bez Pani obecności, nie mniej taka sytuacja będzie bardziej skomplikowana i możliwe, iż wydłuży ona postępowanie. Pozew rozwodowy może Pani wysłać na adres sądu okręgowego za pośrednictwem poczty natomiast opłatę sądową w wysokości 600 zł może Pani wnieść na rachunek sądu.
Pozew rozwody należy wysłać do sądu okręgowego właściwego dla ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania, jeżeli Pani mąż nadal zamieszkuje w okręgu tego sądu. W przeciwnym wypadku pozew należy skierować do sądu okręgowego właściwego dla Pani męża jako strony pozwanej.
Proszę pamiętać, iż w pozwie musi Pani wskazać również pełnomocnika do doręczeń. Zgodnie, bowiem z art. 11355 Kodeksu postępowania cywilnego strona mająca miejsce zamieszkania lub zwykłego pobytu albo siedzibę za granicą, jeżeli nie ustanowiła pełnomocnika do prowadzenia sprawy zamieszkałego w Rzeczypospolitej Polskiej, obowiązana jest wskazać w Rzeczypospolitej Polskiej pełnomocnika do doręczeń.
W razie niewskazania pełnomocnika do doręczeń, przeznaczone dla tej strony pisma sądowe pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Stronę należy o tym pouczyć przy pierwszym doręczeniu. Strona powinna być również pouczona o możliwości złożenia odpowiedzi na pismo wszczynające postępowanie i wyjaśnień na piśmie oraz o tym, kto może być ustanowiony pełnomocnikiem.
Najbardziej problematyczna w niniejszej sprawie będzie zasada wynikająca z art. 431 Kodeksu postępowania cywilnego. Mianowicie w sprawie o rozwiązanie małżeństwa sąd nie może oprzeć rozstrzygnięcia wyłącznie na uznaniu pozwu przez strony. Konieczne, więc będzie powołanie świadków na okoliczność zupełnego i trwałego zerwania więzi małżeńskich.
Ponadto zgodnie z art. 432 Kodeksu postępowania cywilnego w każdej sprawie o rozwód lub o separację sąd zarządza przeprowadzenie dowodu z przesłuchania stron. W sprawach małżeńskich dowód z przesłuchania stron odgrywa szczególną rolę. Z natury rzeczy strony są najlepszym źródłem informacji o problemach pożycia małżeńskiego, dlatego też ustawodawca nadał przesłuchaniu stron w sprawie o rozwód lub o separację charakter obligatoryjny, w innych zaś sprawach sąd nie może pominąć tego dowodu, gdy strona go powołała. Poza tym mają zastosowanie ogólne zasady dotyczące dowodu z przesłuchania stron.
Gdy z przyczyn natury faktycznej lub prawnej istnieje możliwość przesłuchania tylko jednej strony, do sądu należy decyzja, czy należy przesłuchać tylko jedną stronę, czy też w ogóle pominąć ten dowód. W sprawach rozwodowych z podanych wyżej przyczyn w grę powinna wchodzić pierwsza możliwość (por. także orz. SN z 17 września 1946 r., C.III. 719/45, LexPolonica nr 325392, OSN 1498, nr II, poz. 34 i z 20 czerwca 1952 r., C. 1339/51, LexPolonica nr 396617, OSN 1953, nr IV, poz. 100).
Co do zasady przesłuchanie stron procesu rozwodowego winno być dokonane przez sąd rozstrzygający pozew o rozwód. Jednakże jeżeli sprzeciwia się temu charakter dowodu albo wzgląd na poważne niedogodności lub niewspółmierność kosztów w stosunku do przedmiotu sporu. W takich wypadkach sąd orzekający zleci przeprowadzenie dowodu jednemu ze swych członków (sędzia wyznaczony) albo innemu sądowi (sąd wezwany).
Ponadto jeżeli strona, świadek lub biegły przebywają za granicą, a posiadają obywatelstwo polskie i zgadzają się złożyć zeznania, wyjaśnienia lub opinię, sąd może wystąpić do właściwego konsula RP o przesłuchanie strony, świadków czy biegłych (art. 18 ustawy z 13 lutego 1984 r. o funkcjach konsulów Rzeczypospolitej Polskiej; tekst jedn. Dz.U. z 2002 r. Nr 215, poz. 1823 ze zm.).
Reasumując, więc powyższe rozważania, istnieje możliwość przeprowadzenia postępowania rozwodowego bez konieczności Pani przyjazdu do kraju.
Tagi: rozwód
Opinie naszych zadowolonych Klientów