Jak dochodzić zachowku?
26.08.2013
Z opisu sprawy wynika, iż co do zasady Pani roszczenie o zapłatę zachowku jest jak najbardziej zasadne. Jednakże zwracam uwagę, iż faktycznie sprawą należy się pilnie zając w związku z zagrożeniem, iż przedmiotowe roszczenie ulegnie przedawnieniu. Zgodnie z art. 1007 Kodeksu cywilnego roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.
Pierwszym krokiem, jaki należy w niniejszej sprawie wykonać jest uzyskanie postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. W tym celu należy złożyć wniosek do sądu spadku tj. sądu rejonowego właściwego dla miejsca zgonu spadkodawcy. W wniosku należy wskazać fakt ogłoszenia testamentu, wskazać dane spadkobiercy testamentowego oraz spadkobierców ustawowych. Nadto należy udowodnić, iż osoby wskazane, jako spadkobiercy ustawowi faktycznie nimi są poprzez dołączenia aktów urodzenia oraz aktów małżeństwa spadkobierców ustawowych.
Kolejnym krokiem jest wezwanie Wujka do zapłaty zachowku. Co prawda żaden przepis ustawy nie przewiduje takiego obowiązku, jednakże nie podjęcie próby polubownego rozwiązania sporu w przypadku uznania roszczenia przez Wujka może doprowadzić Panią do negatywnych konsekwencji w postaci obciążenia Pani kosztami procesu. Zgodnie, bowiem z treścią art. 101 Kodeksu Postępowania Cywilnego zwrot kosztów należy się pozwanemu pomimo uwzględnienia powództwa, jeżeli nie dał powodu do wytoczenia sprawy i uznał przy pierwszej czynności procesowej żądanie pozwu.
Natomiast w przypadku nie dojścia do porozumienia z Wujkiem, konieczne będzie wystąpienie z pozwem o zapłatę należnego zachowku. Podobnie jak wniosek o stwierdzenie nabycia spadku, tak również pozew o
zachowek należy skierować do sądu spadku. W pozwie musi Pani oszacować kwotę, o jaką Pani występuje oraz zawnioskować o powołanie dowodu z opinii biegłego sądowego z zakresu wyceny nieruchomości w przypadku kwestionowania tejże wartości przez stronę przeciwną.
W przypadku postępowania sądowego należy również wnieść opłatę sądową w wysokości 5% dochodzonej przez Panią należności.
Tagi: zachowek, zachówek
Opinie naszych zadowolonych Klientów