Odpowiedzialność za długi ojca
17.08.2013
Powszechnie przyjmuje się, iż
spadek to ogół cywilnoprawnych i majątkowych praw oraz obowiązków przysługujących spadkodawcy w chwili jego śmierci. Do kategorii praw należy zaliczyć także uprawnienia kształtujące i roszczenia, a ponadto prawnie uzasadnione ekspektatywy powstania praw (np. ekspektatywę odrębnej własności lokalu). Przyjmuje się również, iż dziedziczeniu podlegają pewne stany faktyczne (np. posiadanie).
Jednakże, zgodnie z brzmieniem art. 922 Kodeksu cywilnego nie należą do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami.
Roszczenie o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę, jako ściśle związane z osobą zmarłego, podlega dziedziczeniu jedynie wtedy, gdy zostało uznane na piśmie albo gdy powództwo zostało wytoczone za życia poszkodowanego. W literaturze podnosi się, iż reguła ta nie znajduje analogicznego zastosowania do roszczenia z art. 446§4 Kodeksu cywilnego w związku z czym wygasa ono zawsze z chwilą śmierci spadkodawcy.
Powyższe ograniczenia nie dotyczą wierzytelności wymagalnych w chwili śmierci spadkodawcy (np. zasądzonych prawomocnym wyrokiem).
Niestety w niniejszej sprawie nie ulega wątpliwości, iż Pani i mama, jako osoby, które przyjęły
spadek wprost odpowiadają za przedmiotowy
dług ojca wynikający z wyroku sądu karnego.
Zgodnie z art. 125 Kodeksu cywilnego roszczenie stwierdzone prawomocnym orzeczeniem sądu lub innego organu powołanego do rozpoznawania spraw danego rodzaju albo orzeczeniem sądu polubownego, jak również roszczenie stwierdzone ugodą zawartą przed sądem albo przed sądem polubownym albo ugodą zawartą przed mediatorem i zatwierdzoną przez sąd, przedawnia się z upływem lat dziesięciu, chociażby termin przedawnienia roszczeń tego rodzaju był krótszy. Jeżeli stwierdzone w ten sposób roszczenie obejmuje świadczenia okresowe, roszczenie o świadczenia okresowe należne w przyszłości ulega przedawnieniu trzyletniemu.
W mojej ocenie jedynym rozsądnym wyjściem z sytuacji będzie zawarcie ugody z
pzu. W tym celu należy wystąpić z wnioskiem do wierzyciela o rozłożenie płatności na raty i umorzenie części zasądzonego odszkodowania. Do przedmiotowego wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające Państwa sytuację materialną.
Tagi: dług, spadek, dziedziczenie, pzu
Opinie naszych zadowolonych Klientów