Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Prowadzenie w stanie po użyciu marihuany THC art. 87 Kodeksu wykroczeń

12.08.2013
Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, kto, znajdując się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 50 złotych.
 
Mając na uwadze powyższe uregulowania, trafnie w piśmiennictwie odrzuca się rozumienie „stanu pod wpływem środka odurzającego” jako stanu obejmującego samo zażycie środka odurzającego (zob. M. Dąbrowska-Kardas, P. Kardas, Odpowiedzialność za spowodowanie wypadku komunikacyjnego w świetle regulacji nowego Kodeksu karnego z 1997 r., cz. II, Palestra 1999/3-4 str. 43).
 
Polskie unormowania w tym zakresie na tle dorobku innych państw są często krytykowane. W szczególności brak określonych wartości danego środka w organizmie człowieka powoduje często, iż różna jest interpretacja czy w danych okolicznościach sprawy osoba popełniła wykroczenie, przestępstwo czy też nie dokonała żadnego naruszenia obowiązujących przepisów prawa. Z drugiej strony w ten sposób ukształtowany przepis prawa powoduje, iż nie ma konieczności każdorazowej aktualizacji przepisów w sytuacji, gdy na rynku pojawia się nowy środek odurzający.
 
Stanem pod wpływem środka odurzającego jest taki stan, który wywołuje - w zakresie oddziaływania na ośrodkowy układ nerwowy, zwłaszcza zakłócenia czynności psychomotorycznych - takie same skutki jak spożycie alkoholu powodujące stan nietrzeźwości. Od tego stanu odróżnia się stan po użyciu środka działającego podobnie do alkoholu, a więc i środka odurzającego, który - w zakresie skutków jest równoważny stanowi po użyciu alkoholu.
 
W przypadku zażycia marihuany czy też haszyszu deydujące znaczenie w sprawie ma obecność w organizmie związków chemicznych oraz ich stężenie w postaci 9-THC oraz THCCOOH. W przypadku wykrycia w organizmie THCCOOH sytuacja jest stosunkowo klarowna bowiem obecność tego związku świadczy o użyciu środka odurzającego, jednak nie ma żadnego wpływu na zdolności motoryczne kierującego.
 
Bardzie problematyczne jest określenie dopuszczalnego stężenia 9-THC w organizmie kierującego.  W mojej ocenie niepodważalne jest, iż każde stężenie 9-THC wpływa na zdolność psychofizyczną kierującego, co pośrednio potwierdza Pan budując teorię, iż ryzyko wypadkowe się zmniejsza przy stężeniu do 6 ng/ml. Jednakże stopień zakłócenia czynności psychomotorycznych zależeć będzie od poziomu stężenia owego związku chemicznego. Jeśli wystąpi on w ilości śladowej, to oczywiście wpłynie na ośrodkowy układ nerwowy, ale w stopniu zbliżonym do tego, jaki wywołuje u człowieka stan „po użyciu” alkoholu lub nawet mniejszym. 
 
Należy wskazać, iż wykroczenie popełnia osoba dokonująca czynności zabronionej przez ustawę. Dla ustalenia, czy w danym wypadku doszło do popełnienia wykroczenia pomocne mogą być też inne dowody, np. zeznania świadków, obrazujące zachowanie sprawcy.


Tagi: marihuana, thc, kodeks wykroczeń

Opinie naszych zadowolonych Klientów
  Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły