Uciążliwa działalność sąsiada
21.06.2013
W niniejszej sprawie jest Pan chroniony zarówno przez przepisy prawa cywilnego, jak również prawa administracyjnego. Poniżej omawiam zakres ochrony wynikający z tychże przepisów oraz możliwości działania w Pana sprawie.
Uciążliwa działalność sąsiada na gruncie prawa cywilnego
Właściciel nieruchomości powinien dołożyć starań, aby wykonywać przysługujące mu prawo w taki sposób, by nie zakłócało korzystania z sąsiedniej nieruchomości ponad przeciętną miarę. W praktyce ocena „przeciętnej miary", w rozumieniu art. 144 kodeksu cywilnego, powinna być dokonywana na podstawie obiektywnych warunków panujących w środowisku osób zamieszkujących na danym terenie
Poziom natężenia niektórych zakłóceń określony jest szczegółowo w przepisach różnych ustaw. Będą one miały znaczenie przy ustalaniu, czy zakłócenia korzystania z nieruchomości sąsiednich przekraczają przeciętną miarę, o której mowa w art. 144 k.c. Trzeba jednak pamiętać, na co zwrócił uwagę Sąd Najwyższy w wyroku z 14 maja 2002 r. (V CKN 1021/00), że „dopuszczalna miara zakłóceń ustalana jest przy zastosowaniu kryteriów obiektywnych, a istniejące normy administracyjne dopuszczalnych zakłóceń w postaci np. emisji hałasu mają znaczenie pomocnicze".
Właścicielowi przysługuje wówczas roszczenie negatoryjne o zaniechanie naruszeń i przywrócenie stanu zgodnego z prawem, w tym także dokonanie określonych działań pozytywnych, bez których przywrócenie do stanu zgodnego z prawem nie byłoby możliwe. Roszczenie to obejmuje także, w razie potrzeby, żądanie zaniechania czynności przygotowawczych niezbędnych do przeprowadzenia zakazanych immisji. Przywrócenie stanu zgodnego z prawem nie zawsze jest jednoznaczne z przywróceniem stanu poprzedniego, stan zgodny z prawem bowiem oznaczać może jedynie zminimalizowanie immisji do takiego poziomu zakłóceń, że nie będzie ona już więcej przekraczała „przeciętnej miary”.
Uciążliwa działalność sąsiada na gruncie prawa administracyjnego
Natomiast na gruncie prawa administracyjnego szczególną uwagę należy zwrócić na art. 78 Ustawy o swobodzie działalności gospodarczej. Zgodnie z jego brzmieniem w razie powzięcia wiadomości o wykonywaniu działalności gospodarczej niezgodnie z przepisami ustawy, a także w razie stwierdzenia: zagrożenia życia lub zdrowia, niebezpieczeństwa powstania szkód majątkowych w znacznych rozmiarach lub naruszenia środowiska w wyniku wykonywania tej działalności, wójt, burmistrz lub prezydent miasta niezwłocznie zawiadamia właściwe organy administracji publicznej.
Warto również sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego dla danego terenu, czy w danym miejscu dopuszczona została możliwość prowadzenia tego typu działalności gospodarczej. W gminach gdzie nie ma uchwalonych miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego warunki środowiskowe ustala się przed wydanie pozwolenia na budowę w tzw. decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.
Tagi: imisje
Opinie naszych zadowolonych Klientów