Przedawnienie roszczenia o zaległe czesne
03.06.2013
Zgodnie z art. 751 Kodeksu cywilnego z upływem lat dwóch przedawniają się należności o roszczenia z tytułu utrzymania, pielęgnowania, wychowania lub nauki, jeżeli przysługują osobom trudniącym się zawodowo takimi czynnościami albo osobom utrzymującym zakłady na ten cel przeznaczone.
Należy jednak wskazać, iż orzecznictwo w zakresie przedawnienia roszczeń o zapłatę zaległego czesnego jest rozbieżne. Sądu coraz częściej uznają, iż dla tego typu roszczeń zastosowanie znajduje dziesięcioletni okres przedawnienia. Takie stanowisko sądów wynika z faktu, iż umowa zawierana przez studentów została uregulowana w Ustawie o szkolnictwie wyższym. Natomiast powołany art. 751 Kodeksu cywilnego znajduje zastosowanie tylko do umów o świadczenie usług nie uregulowanych innymi przepisami.
Zakładając jednak, iż w Pani sprawie sąd uzna Pani zarzut przedawnienia za zasadny to na chwilę obecną nie powinna Pani podejmować żadnych kroków w sprawie i czekać na otrzymanie nakazu zapłaty z sądu. Po upływie terminu przedawnienia ten, przeciwko komu przysługuje roszczenie, może uchylić się od jego zaspokojenia, chyba że zrzeka się korzystania z zarzutu przedawnienia. Jednakże zrzeczenie się zarzutu przedawnienia przed upływem terminu jest nieważne.
Proszę pamiętać, iż w trakcie biegu terminu przedawnienia można je przerwać, jak również po upływie terminu przedawnienia dłużnik może zrzec się tego zarzutu. W szczególności do takiej sytuacji dochodzi jeżeli dłużnik prosi o rozłożenie długu na raty, dokonuje nawet częściowej spłaty długu, etc.
Jak wyjaśnił Sąd Apelacyjny w Poznaniu w sprawie I ACa 757/2005 przerwa biegu przedawnienia, której źródłem jest uznanie roszczenia, polega na tym, że z datą uznania dochodzi do anulowania skutków biegu terminu następującego przed przerwą, a po zdarzeniu skutkującym przerwę, biegnie ono od nowa. Nie ma znaczenia czy do przerwy doszło na skutek uznania niewłaściwego, właściwego, czy też ugody. Nawet w tym ostatnim przypadku gdy częstą praktyką jest przesunięcie terminu płatności poszczególnych świadczeń, na bieg terminu nie ma wpływu określenie daty ich spełnienia, lecz moment zawarcia umowy.
Po otrzymaniu nakazu zapłaty z sądu będzie Pani miała 14 dni na wniesienie sprzeciwu od nakazu zapłaty w którym to należy podnieść zarzut przedawnienia roszczenia. Proszę pamiętać, iż wszelką korespondencję z sądu musi Pani odbierać. Nie podjęcie listu z poczty spowoduje, iż sąd uzna nakaz zapłaty za skutecznie doręczony a Pani pozbawi się prawa obrony w przedmiotowej sprawie.
Zgodnie, bowiem z art. 139 Kodeksu postępowania cywilnego jeżeli adresat odmawia przyjęcia pisma, doręczenie uważa się za dokonane. W takim przypadku doręczający zwraca pismo do sądu z adnotacją o odmowie jego przyjęcia.
Tagi: przedawnienie, czesne
Opinie naszych zadowolonych Klientów