Opinia biegłego lekarza
15.05.2013
Kwestie związane z przyznaniem renty socjalnej zostały uregulowane w Ustawie z dnia 27 czerwca 2003 roku o rencie socjalnej. Renta socjalna przysługuje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało przez ukończeniem 18 roku życia.
Co do zasady ustalenie jedynie daty powstania całkowitej niezdolności do pracy nie jest wystarczające dla rozstrzygnięcia sprawy. Nie jest bowiem wykluczone, że wcześniejsze naruszenie sprawności organizmu mogło spowodować późniejszą całkowitą niezdolność do pracy. Gdyby okazało się, że naruszenie sprawności organizmu pozostaje związku przyczynowym z całkowitą niezdolnością do pracy i powstało w okresach wymienionych w ustawie, to ubezpieczony byłby uprawniony do renty socjalnej.
Jak wskazał Sąd Apelacyjny w Łodzi w sprawie III AUa 1493/2005 niepełnosprawność jest pojęciem szerszym niż niezdolność do pracy, a zatem nie każda osoba niepełnosprawna w stopniu umiarkowanym jest osobą całkowicie niezdolną do pracy. Tylko całkowita niezdolność do pracy jest podstawą przyznania prawa do renty socjalnej, która obecnie nie jest świadczeniem pomocy społecznej, lecz świadczeniem z zakresu zabezpieczenia społecznego.
Opinie lekarzy orzeczników często są dyskusyjne i dalekie od rzetelnej oceny stanu zdrowia osoby wnioskującej o przyznanie renty socjalnej. Dlatego w związku z negatywna decyzją powinna Pani wnieść odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych z jednoczesnym wnioskiem o powołanie biegłego z zakresu medycyny.
Sąd orzekając w sprawie z udziałem biegłych wprawdzie nie jest związany opinią biegłych i ocenia ją na podstawie art. 233 Kodeksu postępowania cywilnego. Jednakże swoistość tej oceny polega na tym, że nie chodzi tu o kwestię wiarygodności, lecz o pozytywne lub negatywne uznanie wartości rozumowania zawartego w opinii i uzasadnieniu. Uznając opinię biegłych lekarzy sądowych za wystarczającą Sąd może poprzestać na tym dowodzie w sprawie i nie ma obowiązku powoływania dowodu z opinii innych biegłych lekarzy tylko dlatego, że strona uważa, iż opinia ta mogłaby być dla niej bardziej korzystna.
Tagi: lekarz, biegły sądowy, zus
Opinie naszych zadowolonych Klientów