Zwolnienia zajętego przedmiotu spod egzekucji, egzekucja z ruchomości
10.05.2013
Zgodnie z art. 845 Kodeksu postępowania cywilnego zająć można ruchomości dłużnika będące bądź w jego władaniu, bądź we władaniu samego wierzyciela, który do nich skierował egzekucję. Ruchomości dłużnika będące we władaniu osoby trzeciej można zająć tylko wówczas, gdy osoba ta zgadza się na ich zajęcie albo przyznaje, że stanowią one własność dłużnika, oraz w wypadkach wskazanych w ustawie.
Komornik nie jest uprawniony do badania stosunku, w jakim pozostaje dłużnik do ruchomości, czy jest właścicielem rzeczy, jej współwłaścicielem, użytkownikiem, czy posiada rzecz w imieniu osoby trzeciej.
komornik powinien poprzestać na stwierdzeniu, że dłużnik włada daną rzeczą, gdyż władanie to faktyczna dyspozycja przedmiotem, niezależnie od stosunku prawnego władającego do tego przedmiotu.
Uzyskanie informacji o prawach osób trzecich do podlegających zajęciu ruchomości nie zwalnia komornika od obowiązku dokonania zajęcia. Osoby te powinny zostać powiadomione o zajęciu (art. 847 Kodeksu postępowania cywilnego), przysługuje im bowiem prawo do wytoczenia powództwa o zwolnienie zajętego przedmiotu od egzekucji.
Teoretycznie więc w przypadku uzyskania tytułu egzekucyjnego przez wierzycieli brata może dojść do sytuacji, iż w wyniku prowadzonej egzekucji
komornik dokona zajęcia przedmiotów nie należących do brata a znajdujących się w zamieszkiwanym wspólnie z mamą mieszkaniu.
W takiej jednak sytuacji Pana mamie będzie przysługiwało powództwo o zwolnienie tych rzeczy spod egzekucji. Zgodnie bowiem z art. 841 Kodeksu postępowania cywilnego osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.
Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa.
Warto jednak pamiętać, iż zgodnie z treścią art. 6 Kodeksu cywilnego ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne. Dlatego warto aby Pana mama mając na uwadze zaistniałą sytuację za kupowane droższe przedmioty brała faktury i je przetrzymywała na wypadek zajęcia tych przedmiotów przez Komornika.
Tagi: komornik, egzekucja
Opinie naszych zadowolonych Klientów