Przychody pochodzące ze źródeł nieujawnionych
21.04.2013
Zgodnie z art. 10 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody podatnika uważa się również przychody z tzw. „innych źródeł”. Zgodnie natomiast z art. 20 Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wysokość przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach lub pochodzących ze źródeł nieujawnionych ustala się na podstawie poniesionych przez podatnika w roku podatkowym wydatków i wartości zgromadzonego w tym roku mienia, jeżeli wydatki te i wartości nie znajdują pokrycia w mieniu zgromadzonym przed poniesieniem tych wydatków lub zgromadzeniem mienia, pochodzącym z przychodów uprzednio opodatkowanych lub wolnych od opodatkowania.
Wysokość przychodów nie znajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach ustala się przyjmując za podstawę sumę poniesionych w roku podatkowym wydatków i wartość zgromadzonych w tym roku zasobów finansowych nie znajdujących pokrycia w już opodatkowanych bądź wolnych od opodatkowania źródłach przychodów i posiadanych przedtem zasobach majątkowych.
Co istotne jeżeli w postępowaniu podatkowym dotyczącym dochodu z nieujawnionych źródeł przychodu zostanie stwierdzone poniesienie wydatków znacznie przekraczających zeznany dochód, na podatniku ciąży wykazanie, że wydatki te znajdują pokrycie w określonym źródle przychodów lub posiadanych zasobach.
W toku postępowania poprzedzającego wydanie decyzji o opodatkowaniu przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach obowiązkiem organu podatkowego jest ustalenie, czy ponoszone przez podatnika w roku kalendarzowym wydatki znajdowały pokrycie w zgromadzonym mieniu. Na stronie z kolei spoczywa obowiązek wykazania, że poniesione wydatki - zgromadzone mienie w danym roku podatkowym znajdowało pokrycie w ustalonym źródle przychodów lub posiadanym mieniu zgromadzonym w tym roku oraz w latach poprzednich. W tym celu zarówno organ podatkowy, jak i strona powinna wykorzystywać wszelkie środki dowodowe określone w przepisach art. 180-199 Ordynacji podatkowej.
Nie otrzymanie od operatora giełdy deklaracji PIT nie oznacza, iż z dochodu tego nie należy się rozliczyć. Nie wykazanie przedmiotowego dochodu naraża Pana w przyszłości na konieczność zapłaty grzywny za popełnienie wykroczenia skarbowego, jak również zapłaty podatku. Natomiast w mojej ocenie nie byłby to
podatek od nieujawnionych źródeł dochodu – gdyż w sytuacji Pana koleżanki źródła dochodu są znane i koleżanka mogłaby je wykazać.
Tagi: podatek, forex
Opinie naszych zadowolonych Klientów