Brak dostępu do nieruchomości
24.01.2013
Opisany przez Panią problem dotyczy zakresu prawa cywilnego a więc oskarżenie tj. czynność z zakresu prawa karnego jest niemożliwe. Współwłasność jest stosunkiem pochodnym od własności, a więc nie jest samodzielną instytucją prawną. Wynika z tego, że do współwłasności odnoszą się wszystkie przepisy o własności, chyba że co innego wynika z przepisów dotyczących własności przysługującej kilku osobom.
Właściciel nieruchomości powinien przy wykonywaniu swego prawa powstrzymywać się od działań, które by zakłócały korzystanie z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę, wynikającą ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości i stosunków miejscowych.
Art. 144 Kodeksu cywilnego ustanawia zakaz tylko takich działań właściciela nieruchomości, które przekraczają granice, poza którymi działania te przestają być uprawnieniem wynikającym z własności, a stają się działaniem bezprawnym, bez względu na winę tego, kto dopuścił się zakłóceń, i na szkodę wyrządzoną na nieruchomości sąsiedniej. Granice te określa przeciętna miara zakłóceń wynikająca - z jednej strony - ze społeczno-gospodarczego przeznaczenia nieruchomości, a z drugiej strony - ze stosunków miejscowych. Nie są natomiast zakłóceniami, o jakich mowa w art. 144, budowa albo utrzymywanie okien skierowanych na nieruchomość sąsiednią, gdyż nie jest to działanie lub zaniechanie wywołujące immisję pośrednią na nieruchomość sąsiednią.
Mając na uwadze powyższe powinna Pani wystąpić z powództwem o zaniechanie immisji polegającej na wychłodzeniu Państwa mieszkania. Natomiast odnosząc się do naprawy instalacji gazowej znajdującej się w części domu użytkowanej przez współwłaściciela to zgodnie z art. 200 Kodeksu cywilnego każdy ze współwłaścicieli jest obowiązany do współdziałania w zarządzie rzeczą wspólną. Do czynności zwykłego zarządu rzeczą wspólną potrzebna jest zgoda większości współwłaścicieli. W braku takiej zgody każdy ze współwłaścicieli może żądać upoważnienia sądowego do dokonania czynności.
Do konfliktów między współwłaścicielami na tle zarządu wspólną rzeczą dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy nie ma zgody wszystkich na dokonanie konkretnej czynności faktycznej lub prawnej przez jednego lub niektórych współwłaścicieli. Zagadnieniem wstępnym jest wtedy prawidłowe zakwalifikowanie tej czynności jako mieszczącej się w pojęciu zwykłego zarządu rzeczą wspólną czy jako przekraczającej ten zarząd albo jako tzw. czynności zachowawczej.
Właściwe również w sprawie konserwacji instalacji gazowej będzie wystąpienie do sądu, który nakaże udostępnienie powierzchni w celu wykonania prac a w przypadku nierespektowania tego postanowienie sąd ukarze współwłaściciela grzywną w toku egzekucji świadczeń niepieniężnych.
Tagi:
Opinie naszych zadowolonych Klientów