Zachowek po ojcu
24.11.2012
Zgodnie z art. 941 Kodeksu cywilnego rozrządzić majątkiem na wypadek śmierci można jedynie przez
testament.
Spadkodawca może sporządzić
testament w ten sposób, że napisze go w całości pismem ręcznym, podpisze i opatrzy datą. Pod tym względem
testament własnoręczny przesłany przez Pana spełnia wymagania Kodeksu cywilnego.
Ustawa pozwala powołać do całości lub części spadku jedną lub kilka osób. Dokonując takiego rozrządzenia, spadkodawca zmierza do tego, aby całość lub ułamkowa część spadku przeszła na osobę lub osoby wskazane w testamencie. Powołanie spadkobiercy testamentowego (spadkobierców) wyłącza dziedziczenie ustawowe do całości lub części spadku.
Dziedziczenie na podstawie art. 959 Kodeksu cywilnego następuje wówczas, gdy spadkodawca powołał do całości lub części spadku, jako ogółu praw i obowiązków spadkodawcy, jedną lub kilka osób. Natomiast w wypadku, gdy spadkodawca przeznaczył oznaczonej osobie jedynie poszczególne przedmioty majątkowe wchodzące w skład spadku, to:
-
jeżeli przedmioty te wyczerpują prawie cały spadek, dziedziczy go na podstawie testamentu osoba, której przedmioty te przeznaczono ( art. 961 ),
-
jeżeli przedmioty te nie wyczerpują prawie całego spadku, do dziedziczenia dochodzą spadkobiercy ustawowi ( art. 931 i n.), którzy są zobowiązani do wydania zapisu osobie wskazanej w testamencie ( art. 968 i n.; tak orz. SN z 29 listopada 1977 r., III CRN 291/77 , Lexpolonica nr 296778, OSPiKA 1978, nr 9, poz. 167 z glosą J. Pietrzykowskiego, OSPiKA 1978, nr 12, poz. 224).
Dokument przesłany przez Pana jest sporządzony bardzo nieprecyzyjnie: zawiera on rozważania dotyczące pogrzebu, wiele informacji nie mających znaczenia i które nie powinny znajdować się w testamencie, wreszcie znajdują się tam zapisy dotyczące fizycznego podziału przedmiotów spadkowych i te postanowienia w mojej ocenie należy interpretować co najwyżej jako zapis.
Również zawarta przez Państwa ugoda w mojej ocenie jest nieważna. Co prawda przepisy Kodeksu cywilnego przewidują zawarcie przez strony ugody - art. 917 Kodeksu cywilnego. Jednakże po pierwsze ugoda aby miała moc musi być zawarta w formie szczególnej jeżeli taką formę przewidują przepisy Kodeksu cywilnego. Zgodnie z treścią art. 158 Kodeksu cywilnego umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.
Jak wskazał Sąd Najwyższy umowa o przeniesienie własności nieruchomości, nie zawarta w formie aktu notarialnego, jest nieważna (art. 158 kc w zw. z art. 73 § 2 kc) i tym samym nieważne są dodatkowe do niej zastrzeżenia umowne (np. o zadatek, odstępne i prawo odstąpienia). Nieważność czynności prawnej uzasadnia zwrot nienależnych świadczeń stosownie do zasad art. 410 kc. Tak zawarta między stronami umowa może być prawnie skuteczna tylko jako umowa przedwstępna, jeżeli w świetle jej postanowień czyniłaby zadość wymogom art. 389 kc, a brak formy notarialnej wyłączałby jedynie możliwość dochodzenia zawarcia umowy przyrzeczonej (art. 390 § 2 kc). Przy ważności umowy przedwstępnej - ważne byłyby także dodatkowe zastrzeżenia umowne, o ile zostały przez strony poczynione.
Ponadto brak jest jakichkolwiek podstaw prawnych aby spadkobiercy dzielili mieszkanie nie będące przedmiotem spadku w sposób wskazany w przedmiotowej ugodzie.
Reasumując powyższą analizę przesłanych nam dokumentów należy wskazać, iż w chwili obecnej nie poczyniono żadnych (ważnych z punktu widzenia prawa) kroków mających na celu uregulowanie spraw spadkowych. W chwili obecnej w pierwszej kolejności należy dokonać zgłoszenia do sądu dokumentu o nazwie
testament oraz złożyć wniosek o dokonanie stwierdzenia nabycia spadku, następnie działu spadku a wreszcie wystąpić o zapłatę zachowku lub zawrzeć ugodę w tej materii.
Tagi: zachowek, zachówek, testament
Opinie naszych zadowolonych Klientów