Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Obniżenie wysokości renty wypłacanej przez PZU

30.12.2015
Michał Gruchacz
Autor:
Michał Gruchacz Magister prawa
Aplikant radcowski
Masz problem?
Zadaj mi pytanie
Z przedstawionego przez Pana opisu sprawy wynika, że w 1990 r. zawarł Pan z pzu ugodę w sprawie wypłaty renty uzupełniającej (wyrównawczej). renta ta stanowi rekompensatę za utratę dochodów, których przyczyną są urazy doznane przez Pana w wypadku komunikacyjnym. Ugoda ta jest bezterminowa (na czas nieokreślony) oraz nie uwzględniała okoliczności przejścia przez Pana na emeryturę. Obecnie ubezpieczyciel dąży do obniżenia wysokości wypłacanego świadczenia z racji osiągnięcia przez Pana wieku emerytalnego. Jako podstawę swojego działania pzu wskazuje art. 907 § 2 kodeksu cywilnego.
 
Przede wszystkim należy stwierdzić, że ubezpieczyciel może podejmować takie działania bowiem w orzecznictwie sądowym przyjmuję się, że zmiana wysokości renty wypłacanej przez ubezpieczyciela na podstawie ugody może być dokonywana na podstawie art. 907 § 2 kodeksu cywilnego. Zmiana stosunków w rozumieniu tego przepisu – w znaczeniu zmiany sytuacji majątkowej lub osobistej – musi wystąpić po wydaniu wyroku ustalającego prawo do renty lub też po zawarciu ugody w tej sprawie (przy odpowiednim stosowaniu tego przepisu także po zawarciu umowy renty). Zagadnieniem tym Sąd Najwyższy zajmował się m.in. w uchwale składu 7 sędziów z 18 października 1972 r. (III PZP 25/72, OSNCP 1973, nr 3, poz. 38) i w wyroku z 28 listopada 1972 r. (III PRN 94/72, OSNCP 1974, nr 2, poz. 22). W uchwale podjętej w składzie powiększonym Sąd Najwyższy stwierdził, że: „w sprawie o zmianę wysokości renty ustalonej ugodą sąd uwzględnia w ramach zmiany stosunków – na podstawie art. 907 § 2 k.c. – tylko okoliczności powstałe po zawarciu ugody”. 
 
Należy jednak pamiętać, że to ubezpieczyciel w ramach postępowania przed sądem powinien wykazać „zmianę stosunków” w odniesieniu do chwili zawarcia ugody, która uzasadniałaby obniżenie wysokości renty.
 
Sam fakt uzyskania wieku emerytalnego nie jest wystarczający do obniżenia wysokości świadczenia. W uchwale z dnia 12.6.1968 r., III PZP 27/68 (OSNCP 1969 nr 2, poz. 24) Sąd Najwyższy stwierdził, że w procesie o rentę uzupełniającą sąd nie powinien ograniczyć obowiązku płacenia renty do momentu uzyskania przez powoda uprawnień do emerytury, chyba że z okoliczności danej sprawy wynika, iż powód w chwili osiągnięcia uprawnień do emerytury byłby niezdolny do wykonywania pracy zarobkowej, nawet wówczas, gdyby nie uległ wypadkowi. Podobne stanowisko Sąd Najwyższy prezentuje w swoim najnowszym orzecznictwie, stwierdzając, że osiągnięcie wieku emerytalnego i spełnienie innych warunków nabycia prawa do emerytury nie prowadzi do utraty zdolności do pracy zarobkowej i nie daje podstawy do ograniczenia przez sąd obowiązku pracodawcy płacenia pracownikowi poszkodowanemu wskutek wypadku przy pracy renty uzupełniającej (art. 444 § 2 k.c.) do momentu uzyskania przez pracownika uprawnień do emerytury (por. wyrok z dnia 15.11.2006 r., I UK 150/06, OSNP 2008 nr 1-2, poz. 19).
 
PZU musiałoby zatem wykazać, że konkretnie w Pana sytuacji, z chwilą osiągnięcia wieku emerytalnego i tak (nie zależnie od zaistnienia wypadku) nie mógłby Pan dalej wykonywać pracy zawodowej. Należy bowiem podkreślić, że z momentem osiągnięcia wieku emerytalnego nie ustaje automatycznie możliwość wykonywania pracy zarobkowej.
 
Podsumowując na podstawie przedstawionych przez Pana informacji należy stwierdzić, że ubezpieczyciel może na gruncie art. 907 § 2 kodeksu cywilnego dążyć do obniżenia wysokości renty uzupełniającej ustalonej w ugodzie z 1989r. Jednak pzu nie może dokonać takiego działania jednostronnie (samodzielnie, bez Pana zgody) musi zatem wystąpić z powództwem do sądu i następnie wykazać przez sądem, że nastąpiła „zmiana stosunków” (w odniesieniu do chwili zawarcia ugody) określona w art. 907 § 2 kodeksu cywilnego, która uzasadniałaby obniżenie wysokości renty. Jak stwierdziłem powyżej sam fakt osiągnięcia przez Pana wieku emerytalnego nie stanowi wystarczającej podstawy do zmiany wysokości świadczenia, bowiem co do zasady z momentem osiągnięcia wieku emerytalnego nie ustaje automatycznie możliwość wykonywania pracy zarobkowej.


Tagi: renta, pzu

Opinie naszych zadowolonych Klientów
    Zostaw swój komentarz
    Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Opinie klientów
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

  • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

  • left
  • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

  • left
  • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

  • left
  • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

  • left
  • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

  • left
  • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

  • left
  • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

  • left
  • right
Podobne artykuły