Umowa pożyczki bez zachowania formy pisemnej
19.03.2014
Zgodnie z art. 720 Kodeksu cywilnego przez umowę pożyczki dający pożyczkę zobowiązuje się przenieść na własność biorącego określoną ilość pieniędzy albo rzeczy oznaczonych tylko co do gatunku, a biorący zobowiązuje się zwrócić tę samą ilość pieniędzy albo tę samą ilość rzeczy tego samego gatunku i tej samej jakości.
Umowa pożyczki, której wartość przenosi pięćset złotych, powinna być stwierdzona pismem.
Trzeba podkreślić, że przepis art. 720 § 2 Kodeksu cywilnego wymaga przy określonej wartości pożyczki stwierdzenia umowy pismem. Ustawodawca posłużył się określeniem „stwierdzenie pismem”, a nie zawarcie umowy w formie pisemnej. Powyższe wskazuje, że chodzi o istnienie pisma stwierdzającego, że umowa została zawarta. Sama umowa może być więc zawarta w formie dowolnej, nawet ustnie, fakt jej zawarcia powinien być natomiast potwierdzony pismem. Nie ma żadnych formalnych przeszkód do pisemnego potwierdzenia umowy po jej zawarciu, skoro brak stosownego dokumentu nie powoduje nieważności umowy.
W niniejszej sprawie posiada Pani najistotniejszy dokument w sprawie czyli oświadczenie o uznaniu długu nie ma więc przeszkód aby wystąpiła Pani z pozwem o zapłatę wraz z odsetkami ustawowymi liczonymi od dnia upływu terminu wskazanego w oświadczeniu.
W pozwie powinna Pani wnieść o wydanie nakazu zapłaty w trybie nakazowym. Zgodnie bowiem z treścią art. 485 Kodeksu postępowania cywilnego sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu.
Nakaz zapłaty z chwilą wydania stanowi tytuł zabezpieczenia, wykonalny bez nadawania mu klauzuli wykonalności. Kwota zasądzona nakazem wraz z wymagalnymi odsetkami stanowi sumę, której złożenie przez dłużnika do depozytu sądowego wystarczy do zabezpieczenia. Jeżeli nakaz zobowiązuje do wydania rzeczy zamiennych, do zabezpieczenia wystarczy złożenie sumy równej wartości przedmiotu sporu.
W przypadku uprawomocnienia się nakazu zapłaty i dalszym brakiem zapłaty przez pożyczkobiorcę należności pozostanie Pani skierowanie wniosku o wszczęcie egzekucji z wynagrodzenia pożyczkodawcy.
Tagi: pożyczka, umowa pożyczki
Opinie naszych zadowolonych Klientów