Odpowiedzialność cywilnoprawna banku
22.11.2012
Bez szczegółowej analizy dokumentów sprawy tj. umowa kredytowa, składanych dyspozycji, etc trudno jest jednoznacznie ocenić czy doszło w niniejszej sprawie do nadużyć z strony banku. Większość opisanych przez Panią faktów niestety nie rodzi jakiejkolwiek odpowiedzialności po stronie banku. Kredytobiorca miał możliwość zapoznania się z warunkami umowy w tym również w jakim charakterze przystępuje do jej podpisania.
Natomiast przelanie środków pieniężnych objętych kredytem w sposób niezgodny z warunkami umowy może rodzic odpowiedzialność odszkodowawczą po stronie banku. Zgodnie z art. 471 Kodeksu cywilnego dłużnik obowiązany jest do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które dłużnik odpowiedzialności nie ponosi.
Dłużnik odpowiedzialny jest jak za własne działanie lub zaniechanie za działania i zaniechania osób, z których pomocą zobowiązanie wykonywa, jak również osób, którym wykonanie zobowiązania powierza. Przepis powyższy stosuje się także w wypadku, gdy zobowiązanie wykonywa przedstawiciel ustawowy dłużnika.
W zależności od okoliczności sprawy możliwe, iż w sprawie będzie można rozważyć również odpowiedzialność banku na podstawie art. 415 Kodeksu cywilnego - kto z winy swej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia
W wyroku z 14 kwietnia2003 r. Sąd Najwyższy potwierdził, że „bank nie może zasłaniać się treścią regulaminu wyłączającego na pewien okres jego odpowiedzialność. Jest to niezgodne z konstytucją, a także prawem unijnym zapewniającym klientom banków ochronę ich interesów jako konsumentów. Odmienne stanowisko należałoby uznać za sprzeczne z istotnymi zasadami działalności bankowej, a zarazem za negujące podstawę wiarygodności banku, który gwarantuje kontrahentowi ochronę i bezpieczeństwo powierzonych bankowi środków pieniężnych".
Nadto w omawianej sprawie należy wskazać, iż powodem zwolnienia z spłaty może być tylko odpowiedzialność cywilnoprawna banku jeżeli faktycznie
bank popełnił błąd i doprowadził do powstania szkody. Fakt nie otrzymania pieniędzy z kredytu gdyż zgodnie z umową środki zostały przekazane na rachunek współkredytobiorcy nie ma jakiegokolwiek znaczenia dla sprawy.
Należy również mieć świadomość, iż ewentualne wystąpienie z pozwem przeciwko kredytodawcy będzie wiązało się z koniecznością poniesienia znacznych kosztów w przypadku przegrania sprawy.
Tagi: odszkodowanie, pożyczka, kredyt, bank
Opinie naszych zadowolonych Klientów