Ślub z obywatelką Tajlandii
21.09.2012
W pierwszej kolejności w celu umożliwienia pobytu Pana narzeczonej na terytorium Polski musi ona uzyskać wizę. Kwestie związane z uzyskaniem wizy przez cudzoziemca zostały uregulowane w Ustawie z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach.
Wizę wydaje się w celach określonych w Ustawie, jak również w innych celach o ile cudzoziemka wykaże konieczność przyjazdu do Polski. W mojej ocenie najlepszym powodem sprowadzenia Pana narzeczonej do Polski będzie okoliczność związana z przygotowaniem uroczystości ślubnych. W tym celu należy podjąć następujące kroki:
Wyrobienie zaproszczenia dla wybranki
Z wnioskiem o wydanie
zaproszenie należy zwrócić się do Wojewody właściwego dla Pana miejsca zamieszkania. Zgodnie z art. 16 Ustawy o cudzoziemcach - Cudzoziemiec może przedstawić
zaproszenie jako dokument potwierdzający posiadanie wystarczających środków utrzymania na czas trwania planowanego pobytu oraz na powrót do państwa pochodzenia lub zamieszkania lub na tranzyt do państwa trzeciego, które udzieli pozwolenia na wjazd.
Zgodnie z art. 16 ust. 2 pkt. 4 ustawy o cudzoziemcach w zaproszeniu zamieszcza się zobowiązanie zapraszającego do pokrycia kosztów związanych z pobytem i wyjazdem zapraszanego Cudzoziemca, w tym kosztów ewentualnego leczenia oraz kosztów wydalenia z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Złożenie wniosku o zezwolenie na zawarcie ślubu
Zgodnie z art. 56 Ustawy prawo o aktach stanu cywilnego cudzoziemiec zamierzający zawrzeć
małżeństwo jest obowiązany złożyć kierownikowi urzędu stanu cywilnego dokument stwierdzający, że zgodnie z właściwym prawem może zawrzeć
małżeństwo. Jeżeli otrzymanie dokumentu napotyka trudne do przezwyciężenia przeszkody, sąd w postępowaniu nieprocesowym na wniosek cudzoziemca może go zwolnić od złożenia dokumentu.
W postępowaniu o zwolnienie cudzoziemca od złożenia dokumentu sąd na podstawie właściwego prawa ustala, czy osoba ta może zawrzeć
małżeństwo.
Złożenie samego wniosku nie rodzi konieczności zawarcia związku małżeńskiego natomiast będzie ono dokumentowało fakt zamiaru zawarcia związku a co ważniejsze Sąd wyznaczy termin rozprawy na który wezwie Pana narzeczoną co będzie dodatkowym argumentem na wydanie jej wizy.
Po dokonaniu powyższych czynności i uzyskaniu wezwania z sądu na termin rozprawy należy złożyć wniosek wizowy z terminem pobytu 3 miesiące.
Niezwłocznie po przyjeździe do Polski narzeczonej należy wystąpić z wnioskiem o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony. Wniosek należy złożyć nie później niż na 45 dni przed końcem wizy.
Po uzyskaniu zezwolenia na zamieszkania Pana narzeczona będzie mogła już stale mieszkać legalnie w Polsce. Wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie można motywować bądź okresem narzeczeństwa bądź zawarciem związku małżeńskiego.
Jeżeli jest Pan zdecydowany na
małżeństwo to lepiej ten związek zawrzeć gdyż procedura będzie o wiele prostsza a ponadto np. na podjęcie pracy w Polsce Pana żona nie będzie musiała posiadać zezwolenia na pracę co z pewnością ułatwi jej znalezienie pracy.
Tagi: wiza, zaproszenie, ślub, małżeństwo
Opinie naszych zadowolonych Klientów