Zawieszenie postępowania administracyjnego w sprawie zezwolenia na sprzedaż alkoholu
09.07.2012
Zgodnie z art. 97 Kodeksu postępowania administracyjnego organ administracji publicznej zawiesza postępowanie m.in. w przypadku gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji zależy od uprzedniego rozstrzygnięcia zagadnienia wstępnego przez inny organ lub sąd.
Gdy ustąpiły przyczyny uzasadniające zawieszenie postępowania, organ administracji publicznej podejmie postępowanie z urzędu lub na żądanie strony.
Organ ma obowiązek zawiesić postępowanie, gdy rozpatrzenie sprawy i wydanie decyzji jest uzależnione od rozstrzygnięcia tzw. zagadnienia wstępnego, którego rozpatrzenie należy do właściwości innego organu lub sądu. Natomiast w myśl § 2 art. 97 instytucję zawieszenia postępowania administracyjnego można stosować wyłącznie przez czas konieczny do usunięcia przyczyny tego zawieszenia. Zatem organ administracji, obowiązany jest podjąć postępowanie z chwilą „odpadnięcia” celu zawieszenia. Ponieważ podjęcie postępowania administracyjnego nie następuje z mocy prawa, rozstrzygnięcie w tej kwestii należy do organu, który wydał postanowienie w przedmiocie jego zawieszenia.
Jak słusznie wskazał Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie II SA/Kr 834/2009 zgodnie z przepisem art. 97 § 2 kpa gdy ustąpiły przyczyny uzasadniające zawieszenia postępowania, organ administracji publicznej podejmie postępowanie z urzędu lub na żądanie strony. Cyt. przepis ustanawia zatem jedną - ogólną i zbiorczą zarazem przesłankę podjęcia zawieszonego obligatoryjnie postępowania. Jest nią „ustąpienie przyczyn uzasadniających zawieszenie postępowania”. Należy wskazać, że przyczyna uzasadniająca zawieszenie ustępuje w chwili gdy rozstrzygnięcie zagadnienia prejudycjalnego przez inny organ lub sąd uzyskuje charakter trwały. A więc nie chodzi o jakiekolwiek rozstrzygnięcie zagadnienia wstępnego, ale o takie rozstrzygnięcie które będzie miało charakter trwały. W nauce i w judykaturze oznacza to najczęściej „prawomocne przesądzenie”. Zasadniczo dotyczy to prawomocnego wyroku lub postanowienia, oraz ostatecznej decyzji lub postanowienia organu administracji publicznej. Nie można wykluczyć także innych określeń, wskazujących na związanie z nimi momentu powstania trwałych skutków. Tak określony moment jest miarodajny dla ustąpienia przyczyny uzasadniającej zawieszenie postępowania.
W chwili obecnej więc w momencie uzyskania pozwolenia Sanepidu na użytkowanie lokalu będzie Pani mogła kontynuować procedurę od danego momentu a nie rozpoczynać jej od nowa. Jednakże w mojej ocenie organ powinien podjąć postępowanie po uzyskaniu informacji o braku spełniania przez Pani lokal wymagań stawianych przez Sanepid i zakończyć postępowanie w sprawie wydania
zezwolenie na sprzedaż alkoholu. Dlatego powinna Pani jak najszybciej przystosować lokal do wymagań Sanepidu przez odwieszeniem postępowania przez organ.
Tagi: alkohol, zezwolenie, koncesja
Opinie naszych zadowolonych Klientów