Kancelaria Radcy Prawnego Dariusz Borys Kostyra
Zamów poradę online Zapytaj prawnika

Prowadzenie Domu Dziecka przez fundację

06.07.2012
Obowiązek i prawo wykonywania bieżącej pieczy nad dzieckiem umieszczonym w pieczy zastępczej, jego wychowania i reprezentowania w tych sprawach, a w szczególności w dochodzeniu świadczeń przeznaczonych na zaspokojenie jego potrzeb, należą do rodziny zastępczej, prowadzącego rodzinny dom dziecka albo kierującego placówką opiekuńczo-wychowawczą, regionalną placówką opiekuńczo-terapeutyczną lub interwencyjnym ośrodkiem preadopcyjnym. Pozostałe obowiązki i prawa wynikające z władzy rodzicielskiej należą do rodziców dziecka.
 
Organizację, funkcjonowanie oraz finansowanie rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka, placówek opiekuńczo-wychowawczych, regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych oraz zasady określające kryteria wiekowe dzieci umieszczanych w tych placówkach i ośrodkach regulują przepisy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.
 
Rodzinny dom dziecka organizuje powiat lub podmiot, któremu powiat zlecił realizację tego zadania. Powiat działania w zakresie organizacji Rodzinnych Domów Dziecka zlecić:
 
 1. organizacjom pozarządowym prowadzącym działalność w zakresie wspierania rodziny, pieczy zastępczej lub pomocy społecznej;
 2. osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym działającym na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancji wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności w zakresie wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej lub pomocy społecznej.
 
Zakładając, iż Fundacja spełnia wymagania wskazane w Ustawie to może ona być organizatorem rodzinnego domu dziecka na podstawie porozumienia zawartego z danym powiatem (niekoniecznie siedziba Fundacji musi być tożsama z siedzibą powiatu). Podpisanie takiego porozumienia odbywa się bez udziału powiatu właściwego dla siedziby Fundacji. Natomiast Fundacja w mojej ocenie nie może prowadzić rodzinnego domu dziecka gdyż nie spełnia wymagań stawianych przez Ustawę. Natomiast sam dom dziecka organizowany przez Fundację powinien być prowadzony w granicach powiatu w celu prawidłowego wykonywania obowiązków wynikających z Ustawy.


Tagi: dom dziecka, rodzina zastępcza, piecza

Opinie naszych zadowolonych Klientów
 • 13.10.2012 Mama napisał(a):

  Szanowny Panie,
  mając na uwadze opinię wydaną przez Pana pragnę zauważyć, że zawiera ona BŁĄD "Zakładając, iż Fundacja spełnia wymagania wskazane w Ustawie to może ona być organizatorem rodzinnego domu dziecka na podstawie porozumienia zawartego z danym powiatem (niekoniecznie siedziba Fundacji musi być tożsama z siedzibą powiatu). Podpisanie takiego porozumienia odbywa się bez udziału powiatu właściwego dla siedziby Fundacji. Natomiast Fundacja w mojej ocenie nie może prowadzić rodzinnego domu dziecka gdyż nie spełnia wymagań stawianych przez Ustawę. Natomiast sam dom dziecka organizowany przez Fundację powinien być prowadzony w granicach powiatu w celu prawidłowego wykonywania obowiązków wynikających z Ustawy.", W praktyce okazało się, że Gdańsk, Wejherowo i inne powiaty podpisały porozumienia z innymi powiatami na terenie których mają takie rddz (domy - nie domy dziecka, bo to rodzinna forma opieki i nie może być zwana domami dziecka!) i w związku z tym mają się i funkcjonują zgodnie z prawem i do tego znakomicie. Polecam kontakt z tymi powiatami. Pozdrawiam serdecznie.

 • 13.10.2012 LexVin napisał(a):

  Szanowna Pani;
  Zgadzam się z Pani uwagą. Przedstawiona opinia jednak jest odpowiedzią na pytanie Klienta dotyczące funkcjonowania rodzinnych domów dziecka i w tym zakresie w mojej ocenie odpowiedź jest prawidłowa.
  Pozdrawiam

 • Zostaw swój komentarz
  Adres e-mail nie zostanie opublikowany
Zapytaj prawnika
Umów wizytę
Opinie klientów
Mikołaj

Jestem mile zaskoczony jakością, fachowością i krótkim czasem prowadzenia sprawy choć do tej pory współpracowałem z wieloma kancelariami i prawnikami.

 • right
Andrzej

Szczerze polecam ta kancelarie dobry kontakt, szybka odpowiedz i pełen profesjonalizm. W sądzie poszło tak jak mówił Pan Dariusz. Dziękuje.

 • left
 • right
Piotr

Cieszy mnie niezmiernie, że w tak trudnych czasach wyzysku, manipulacji i cwaniactwa jest tak profesjonalna możliwość obrony. Dziękuję panie Darku !

 • left
 • right
Darek

Jestem bardzo mile zaskoczony profesjonalnością i szybkością odpowiedzi. Poleciłem serwis znajomym, bo warto!

 • left
 • right
Michał

Bardzo fachowa i szybka pomoc, a wszystko w dobrej cenie. Jestem pełen uznania i wdzięczności dla Kancelarii LexVin za profesjonalną realizację usługi.

 • left
 • right
Karolina

Bardzo dziękuję za zajęcie się moją sprawą oraz szybkie wysłanie mi sprzeciwu. Z pewnością polecę Państwa usługi.

 • left
 • right
Joanna

Pomoc prawną otrzymałam błyskawicznie i profesjonalnie.Świetna,merytoryczna i miła obsługa. Serdecznie dziękuję.

 • left
 • right
Aneta

Bardzo dziękuję za profesjonalne i szybkie napisanie sprzeciwu. Polecam pomoc prawną Kancelarii LexVin każdemu, kto szuka profesjonalnej pomocy prawnej.

 • left
 • right
Podobne artykuły