Zaprzestanie spłaty pożyczki zabezpieczonej hipoteką
12.06.2012
Hipoteka jest ograniczonym prawem na nieruchomości oraz na wybranych prawach (własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu, wierzytelność zabezpieczona hipotecznie), służące zabezpieczeniu wierzytelności wynikającej z oznaczonego stosunku prawnego, na mocy którego wierzyciel może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości, z pierwszeństwem przed wierzycielami osobistymi każdoczesnego właściciela nieruchomości. Oznacza to, iż zbycie nieruchomości przez dłużnika nie narusza prawa wierzyciela hipotecznego – może on dochodzić zaspokojenia od kogokolwiek, kto stanie się właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości. Wierzyciel rzeczowy może dochodzić zaspokojenia z nieruchomości przed wierzycielami osobistymi właściciela nieruchomości.
Umowy kredytowe co do zasady nie przewidują, iż zamiast spłaty kredytu pożyczkodawca może pozostawić nieruchomość zabezpieczoną hipoteką do dyspozycji banku a bank zajmie się jej sprzedażą. W praktyce oczywiście taka możliwość istnieje z punktu widzenia prawa, iż pożyczkobiorca mógłby stosowną umowę z bankiem podpisać i udzielić mu pełnomocnictwa notarialnego do sprzedaży nieruchomości.
W przypadku braku spłaty pożyczki bank w mojej ocenie w pierwszej kolejności będzie się starał uzyskać nakaz zapłaty przeciwko pożyczkobiorcy i rozpocznie egzekucję z wynagrodzenia oraz rzeczy ruchomych a w dalszej kolejności z nieruchomości.
Taki przebieg zdarzeń nie tylko naraziłby Pana na dodatkowe koszty: opłata komornicza, zastępstwo procesowe banku, odsetki karne, koszty sądowe ale dodatkowo mógłby spowodować sprzedaż nieruchomości za cenę niższą niż jest Pan wstanie osiągnąć poprzez sprzedanie osobiście nieruchomości.
Egzekucja z nieruchomości bowiem toczyłaby się według zasad wskazanych w Kodeksie postępowania cywilnego. Po wszczęciu egzekucji z nieruchomości następuje opis i oszacowanie nieruchomości a następnie jej sprzedaż w drodze licytacji komorniczej.
Licytacja odbywa się publicznie w obecności i pod nadzorem sędziego. Jeżeli nikt nie zgłosił wniosku o przejęcie nieruchomości w pierwszym terminie licytacji,
komornik na wniosek wierzyciela wyznacza drugą licytację, na której cena wywołania stanowi dwie trzecie sumy oszacowania. Cena ta jest najniższa, za którą można nabyć nieruchomość.
W omawianej sprawie powinien więc Pan skonsultować sytuację z bankiem lub dokonać sprzedaży nieruchomości a z uzyskanej kwoty samodzielnie spłacić całkowicie pożyczkę. Przy sprzedaży nieruchomości zabezpieczonej hipoteką często kupujący dokonuje całkowitej spłaty pożyczki a Pan otrzymuje tylko nadwyżkę kwoty.
Tagi: komornik, egzekucja, pożyczka, kredyt
Opinie naszych zadowolonych Klientów