Przemoc domowa w rodzinie zastępczej
07.06.2012
W omawianej sprawie istotne będą dla Pani dwie regulacje prawne - Ustawa z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej oraz Ustawa z dnia 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
W pierwszej kolejności należy wskazać, iż ewentualne orzeczenie rozwodu czy też separacji w Pani związku małżeńskim nie przekreśla możliwości sprawowania opieki nad dziećmi - zgodnie z art. 41 Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej rodzinę zastępczą lub rodzinny dom dziecka tworzą małżonkowie lub osoba niepozostająca w związku małżeńskim, u których umieszczono dziecko w celu sprawowania nad nim pieczy zastępczej.
Ponadto istotna jest również treść art. 50 Ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej jeżeli przeciwko osobie pełniącej funkcję rodziny zastępczej lub prowadzącemu rodzinny dom dziecka wszczęto postępowanie karne o umyślne przestępstwo ścigane z oskarżenia publicznego, do czasu prawomocnego zakończenia postępowania starosta może odpowiednio:
-
zapewnić dziecku pieczę w innej rodzinie zastępczej;
-
wyznaczyć inną osobę, spełniającą warunki dla prowadzącego rodzinny dom dziecka, o których mowa w art. 42, i powierzyć jej prowadzenie rodzinnego domu dziecka, a gdy nie jest to możliwe, zapewnić dzieciom pieczę w rodzinie zastępczej lub innym rodzinnym domu dziecka.
Natomiast Ustawa o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie została uchwalona w celu zwiększenia skuteczności przeciwdziałania przemocy w rodzinie oraz inicjowania i wspierania działań polegających na podnoszeniu świadomości społecznej w zakresie przyczyn i skutków przemocy w rodzinie.
W pierwszej kolejności w Pani przypadku sugerowałbym założenie mężowi tzw. niebieskiej karty. Niebieska Karta została wprowadzona Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieska Karta” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” na podstawie art. 9d ust. 5 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Wszczęcie procedury następuje przez wypełnienie formularza "Niebieska Karta - A" przez przedstawiciela m.in. pomocy społecznej, Policji i innych , w obecności osoby, co do której istnieje podejrzenie, że jest dotknięta przemocą w rodzinie.
W ramach procedury funkcjonariusz Policji przeprowadza, o ile jest to możliwe, z osobą, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, rozmowę, w szczególności o odpowiedzialności karnej za znęcanie się fizyczne lub psychiczne nad osobą najbliższą lub inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od osoby, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, oraz wzywa osobę, wobec której istnieje podejrzenie, że stosuje przemoc w rodzinie, do zachowania zgodnego z prawem i zasadami współżycia społecznego.
Tagi: rodzina zastępcza, przemoc domowa
Opinie naszych zadowolonych Klientów