Pełnomocnictwo do sprzedaży nieruchomości
30.05.2012
Stosownie do art. 99 § 1 Kodeksu cywilnego, jeżeli do ważności czynności prawnej potrzebna jest szczególna forma,
pełnomocnictwo do dokonania tej czynności powinno być udzielone w tej samej formie.
Według art. 158 Kodeksu cywilnego, umowa zobowiązująca do przeniesienia własności nieruchomości powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej własność, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do przeniesienia własności nieruchomości; zobowiązanie powinno być w akcie wymienione.
Jako, że umowa sprzedaży udziału w mieszkaniu powinna zostać zawarta w formie aktu notarialnego to i
pełnomocnictwo jakie udzieli Pan siostrze do zbycia Pana udziału w nieruchomości powinno być w formie aktu notarialnego.
Przy czym jak słusznie wskazał Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 15 maja 1991 roku w sprawie ACr 153/91 zawierający umowę sprzedaży nieruchomości pełnomocnik powinien legitymować się pełnomocnictwem notarialnym (art. 99 § 1 kc w związku z art. 158 kc), jednakże niezachowanie tej formy pełnomocnictwa nie powoduje nieważności umowy zawartej w formie prawem przepisanej. Skutki nieważności odnosiły się tylko do pełnomocnictwa (art. 73 § 2 kc w związku z art. 99 § 1 kc), a więc powstałaby przewidziana w art. 103 § 1 kc sytuacja, w której pełnomocnik działałby bez umocowania. Wówczas możliwa jest konwalidacja umowy w sposób określony w art. 103 § 1 kc, a taka możliwość zastrzeżona jest na korzyść strony, w imieniu której działa nieumocowany pełnomocnik.
Jak wskazuje § 8 pkt 8 Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 czerwca 2004 r. w sprawie maksymalnych stawek taksy notarialnej (Dz.U. z 2004 r. Nr 148, poz. 1564 ze zm.), maksymalna stawka wynosi za sporządzenie aktu notarialnego dokumentującego
pełnomocnictwo - do dokonania jednej czynności wynosi 30 zł. Natomiast przy czynnościach zawierających umocowanie do dokonania więcej niż jednej czynności maksymalna stawka opłaty notarialnej wynosi 100 zł.
Stawki wskazane rozporządzeniu są stawkami maksymalnymi – można umówić się z notariuszem na niższą stawkę. Do powyższych stawek należy doliczyć także 23% podatku VAT.
Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 16 listopada 2006 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. z 2006 r. Nr 225, poz. 1635 ze zm.) jeżeli
pełnomocnictwo udzielane jest małżonkowi, wstępnemu, zstępnemu lub rodzeństwu, korzysta ze zwolnienia. Nie poniesie Pan zatem opłaty skarbowej w związku ze złożeniem dokumentu (aktu notarialnego) potwierdzającego udzielenie siostrze pełnomocnictwa.
Tagi: taksa, notariusz, pełnomocnictwo, upoważnienie, nieruchomość, sprzedaż
Opinie naszych zadowolonych Klientów