Przedawnienie roszczenia o zachowek
19.05.2012
Zgodnie z brzmieniem znowelizowanego art. 1007 Kodeksu cywilnego roszczenia uprawnionego z tytułu zachowku oraz roszczenia spadkobierców o zmniejszenie zapisów zwykłych i poleceń przedawniają się z upływem lat pięciu od ogłoszenia testamentu.
Data otwarcia i ogłoszenia testamentu umieszczona jest zawsze na dokumencie - art. 651 Kodeksu postępowania cywilnego. Protokół otwarcia i ogłoszenia testamentu przez sąd jest w istocie protokołem posiedzenia sądowego, w trakcie którego dokonano czynności otwarcia i ogłoszenia testamentu (testamentów). Musi on więc odzwierciedlać wszystkie okoliczności i zdarzenia wymagane w art. 158 w zw. z art. 13 § 2 , a ponadto opisywać stan zewnętrzny testamentu oraz wymieniać datę jego sporządzenia (lub stwierdzać brak daty) i złożenia w sądzie spadku, ze wskazaniem osoby, która to uczyniła. Protokół sporządzany przez notariusza jest czynnością notarialną dokonywaną na podstawie art. 95d w zw. z art. 79 pkt 4 Prawa o notariacie.
Data otwarcia i ogłoszenia testamentu jako data początku biegu przedawnienia budzi liczne wątpliwości, w pewnych sytuacjach liczenie terminu przedawnienia od tej daty może okazać się nieuzasadnione (A. Szpunar „Przedawnienie uprawnień z tytułu zachowku” Rejent 2001, nr 9, s. 61). Niekiedy koniczne może być bowiem uwzględnienie powzięcia wiadomości o wyłączeniu od dziedziczenia.
Nie bez znaczenia dla ustalenia terminu przedawnienia roszczenia o
zachowek w przedmiotowej sprawie będą miały przepisy przejściowe zmieniające okres przedawnienia, które weszły w życie 23 października 2011 roku.
Zgodnie z art. 8 Ustawy z dnia 18 marca 2011 roku o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw do roszczeń z tytułu zachowku, powstałych przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy i w tym dniu jeszcze nie przedawnionych, stosuje się dłuższy okres przedawnienia roszczeń z tytułu zachowku.
Skoro więc spadkodawca zmarł w marcu 2009 roku w tym też miesiącu odczytano testament, zaś jego sądowe ogłoszenie nastąpiło w maju 2009 roku to zastosowanie będzie miał 5 letni okres przedawnienia roszczenia z tytułu zachowku.
Nie mnie z daleko idącej ostrożności procesowej sugeruję uznanie, iż roszczenie przedawni się w terminie 5 lat liczonych od odczytania treści testamentu co pozwoli Panu uniknąć ewentualnych zarzutów w tym zakresie od trony przeciwnej.
Tagi: zachowek, przedawnienie, prawo zachówku
Opinie naszych zadowolonych Klientów