Przedłużenie pobytu w Polsce
13.12.2011
Niestety w opisanej przez Pana sytuacji nie ma zbyt wielu możliwości manewru. Trudno mi na podstawie pytania określić jakie „powody osobiste” determinują Pana chęć pozostania w Polsce - a mogą być one kluczowe dla ewentualnej możliwości pozostania w Polsce.
Przedłużenie wizy
Z opisu sprawy wynika, iż najprawdopodobniej przebywa Pan w Polsce na podstawie wizy turystycznej Schengen. Co prawda Ustawa z dnia 13 czerwca 2003 roku o cudzoziemcach przewiduje możliwość przedłużenia wizy jeżeli cudzoziemiec wykaże, iż łącznie zostały spełnione następujące warunki:
-
przemawia za tym ważny interes zawodowy lub osobisty cudzoziemca albo względy humanitarne, uniemożliwiające mu opuszczenie tego terytorium przed upływem terminu ważności wizy krajowej lub przed końcem objętego tą wizą dozwolonego okresu pobytu;
-
zdarzenia, które są przyczyną ubiegania się o przedłużenie wizy krajowej, wystąpiły niezależnie od woli cudzoziemca i nie były możliwe do przewidzenia w dniu składania wniosku o wydanie wizy krajowej;
-
okoliczności sprawy nie wskazują, że cel pobytu cudzoziemca na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej będzie inny niż deklarowany;
-
nie zachodzą okoliczności, z powodu których odmawia się wydania wizy
Jednakże przedłużenie wizy Schengen nie może prowadzić do sytuacji, w której łączny okres pobytu przekroczy 90 dni w okresie 180 dni (decyzja Komisji z 19.03.2010 r. ustanawiającej podręcznik do rozpatrywania wniosków wizowych i zmieniania wydanych wiz).
Sytuacja w której istnieje więc prawna możliwość przedłużenia wizy jest niezmiernie rzadka, zaś przesłanki pozwalające na przedłużenie wizy wyjątkowe.
Zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony
Inną możliwością byłoby staranie się o
zezwolenie na zamieszkanie na czas oznaczony. Jednakże w Pana przypadku nie jest Pan wstanie dochować terminu wskazanego w art. 61 Ustawy o cudzoziemcach - cudzoziemiec jest obowiązany złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony co najmniej 45 dni przed upływem okresu pobytu oznaczonego w posiadanej wizie lub przed upływem terminu ważności poprzedniego zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony.
Jeżeli termin do złożenia wniosku, o którym mowa wyżej nie zostanie zachowany, cudzoziemiec jest obowiązany opuścić terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przed upływem okresu pobytu oznaczonego w wizie lub na podstawie zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony, w przypadku gdy postępowanie w sprawie udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony nie zostało zakończone przed upływem tego okresu pobytu.
Konsekwencje nielegalnego pozostania na terytorium Polski
Jeżeli natomiast zdecyduje się Pan na nielegalne pozostanie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej to musi się Pan liczyć z wydaniem decyzji zakazującej Panu ponownego wjazdu do strefy Schengen przez okres jednego roku.
Zgodnie bowiem z treścią art. 128 Ustawy o cudzoziemcach w wykazie osób niepożądanych zamieszcza się dane cudzoziemca na okres roku od dnia dobrowolnego wyjazdu z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie określonym w decyzji o zobowiązaniu do opuszczenia terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zawierającej nakaz wyjazdu w określonym terminie, decyzji o odmowie udzielenia zezwolenia na zamieszkanie na czas oznaczony lub decyzji o cofnięciu tego zezwolenia.
Na marginesie sprawy jedynie zauważę, że decyzji o wydaleniu oraz zakazie wjazdu nie wykonuje się wobec osób będących małżonkami obywatelek polski.
Tagi: zezwolenie na zamieszkanie, wiza
Opinie naszych zadowolonych Klientów