Testament a długi spadkowe
06.02.2014
Spadkobierca może przyjąć spadek wprost, z dobrodziejstwem inwentarza lub spadek odrzucić. Ustawa nie zna innych sposób na zabezpieczenie się przed dziedziczeniem długów niż przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza, co niestety wiąże się z koniecznością wykonania dosyć kosztownego spisu z inwentarza lub też poprzez odrzucenie spadku, co z kolei powoduje, iż nie odziedziczyłby Pan również tzw. „majątku czynnego”.
Praktycznie jedyną rzeczą, jaką może Pan w niniejszej sprawie uczynić to zachować należytą staranność w celu sprawdzenia czy spadkobierca nie pozostawił długów. W sytuacji gdyby później okazało się, iż długi jednak istnieją to w mojej ocenie sąd powinien uwzględnić Pana ewentualny wniosek o uchylenie się od wcześniej złożonego oświadczenia o przyjęciu spadku wprost.
Zgodnie bowiem z art. 1019 Kodeksu cywilnego jeżeli oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku zostało złożone pod wpływem błędu lub groźby, stosuje się przepisy o wadach oświadczenia woli z następującymi zmianami:
-
uchylenie się od skutków prawnych oświadczenia powinno nastąpić przed sądem;
-
spadkobierca powinien jednocześnie oświadczyć, czy i jak spadek przyjmuje, czy też go odrzuca.
Spadkobierca, który pod wpływem błędu lub groźby nie złożył żadnego oświadczenia w terminie, może w powyższy sposób uchylić się od skutków prawnych niezachowania terminu.
Jak wskazał Sąd Najwyższy w postanowieniu II CSK 172/12 w sprawie poprzestanie na pozbawionym podstaw przypuszczeniu dotyczącym stanu majątku spadkowego jest wyrazem braku należytej staranności, który uniemożliwia uchylenie się od skutków prawnych złożenia albo niezłożenia oświadczenia woli w oparciu o przepisy o wadach oświadczenia woli, jeśli pomiędzy niedołożeniem wymaganej w okolicznościach sprawy dbałości a brakiem rozeznania co do przedmiotu spadku zachodzi zależność przyczynowo-skutkowa. Wobec tego za błąd istotny spadkobiercy uznać należy brak wiedzy o stanie spadku, mimo podjęcia właściwych i możliwych działań, zmierzających do ustalenia rzeczywistego stanu spadku.
Stwierdzenie, że spadkobierca nie dołożył należytej staranności powinno być poprzedzone oceną okoliczności konkretnej sprawy i ustaleniem, jakich aktów staranności można było od niego wymagać. Odnosi się to do sprecyzowanych czynności, które faktycznie i prawnie spadkobierca mógłby podjąć, zmierzając do uzyskania koniecznej wiedzy o spadku. W razie niepodjęcia przez spadkobiercę żadnych czynności, wskazane jest określenie, jakich działań, w okolicznościach danej sprawy, prowadzących do pozyskania tej wiedzy można było od niego wymagać, ponieważ doprowadziłyby do uniknięcia błędu.
Tagi: testament, długi spadkowe
Opinie naszych zadowolonych Klientów