Zamiana kary grzywny na karę pozbawienia wolności
05.02.2014
Skazanego na grzywnę sąd wzywa do jej uiszczenia w terminie 30 dni. W razie bezskutecznego upływu wyznaczonego terminu grzywnę ściąga się w drodze egzekucji.
Jeżeli egzekucja grzywny okazała się bezskuteczna lub z okoliczności sprawy wynika, że byłaby ona bezskuteczna, sąd zarządza wykonanie zastępczej kary pozbawienia wolności, gdy skazany oświadczy, że nie wyraża zgody na podjęcie pracy społecznie użytecznej zamienionej na podstawie art. 45 albo uchyla się od jej wykonania, lub zamiana grzywny na pracę społecznie użyteczną jest niemożliwa lub niecelowa.
W literaturze można spotkać się z ujmowaniem kary zastępczej jako pewnego rodzaju „kary za długi” lub „kary za ubóstwo” (B. Kunicka-Michalska,
grzywna w prawie karnym i polityce karnej Ludowej Republiki Bułgarii, Wrocław 1985, s. 76 i n.), oraz z poglądami, które sprzeciwiały się takim uproszczeniom (T. Bojarski, Uwagi o karze zastępczej, w: X lat obowiązywania..., s. 426 i n.). Powszechnie zgadzano się jednak, że kara zastępcza jest ściśle związana z karą pierwotną, którą ma zastąpić. Z jednej strony bowiem zastosowanie kary zastępczej stanowi gwarancję sensu ukarania sprawcy, z drugiej natomiast neutralizuje ujemne skutki niepowodzenia w realizacji kary pierwotnej (T. Bojarski, Uwagi o karze..., s. 427).
Zastępcza kara pozbawienia wolności z jednej strony ma wywrzeć presję na skazanego, aby skłonić go do do uiszczenia grzywny. Z drugiej strony natomiast chodzi o ograniczenie zakresu niepowodzenia wykonawczego i zapobieżenie bezkarności sprawcy. Skazany nie może liczyć na uniknięcie kary. Zastępcza kara pozbawienia wolności bowiem stanowi dolegliwość, która ma zastąpić podstawowy rodzaj dolegliwości wynikającej z orzeczonej kary grzywny [J. Michalski, Zastępcza kara pozbawienia wolności na wypadek nieuiszczenia grzywny (skuteczność rozwiązań ustawowych i alternatywny zmian), ZNIBPS 1981, nr 14, s. 109; W. Dadak,
grzywna samoistna..., s. 205].
Nie wiem, o jakim orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego Pan pisze, gdyż ani wobec przepisów Kodeksu karnego wykonawczego jak i Kodeksu wykroczeń nie stwierdzono niezgodności z konstytucją w zakresie istotnym dla Pana.
Zgodnie z art. 47 Kodeksu karnego wykonawczego od zastępczej kary pozbawienia wolności lub wykonywania pracy skazany może się w każdym czasie zwolnić przez złożenie kwoty pieniężnej przypadającej jeszcze do uiszczenia tytułem grzywny.
W celu uniknięcia wyroku powinien Pan uiścić grzywnę.
Tagi: grzywna, pozbawienie wolności
Opinie naszych zadowolonych Klientów