Dziedziczenie przy rozdzielności majątkowej
29.01.2014
Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego w pierwszej kolejności powołane są z ustawy do spadku dzieci spadkodawcy oraz jego małżonek; dziedziczą oni w częściach równych. Jednakże część przypadająca małżonkowi nie może być mniejsza niż jedna czwarta całości spadku.
Ustrój majątkowy, jaki panuje w związku małżeńskim nie ma wpływu na kwestie dziedziczenia. W przypadku, więc Pani śmierci do spadku zostanie również powołany Pani mąż. Co więcej małżonek dziedziczący z ustawy w zbiegu z innymi spadkobiercami, wyjąwszy zstępnych spadkodawcy, którzy mieszkali z nim razem w chwili jego śmierci, może żądać ze spadku ponad swój udział spadkowy przedmiotów urządzenia domowego, z których za życia spadkodawcy korzystał wspólnie z nim lub wyłącznie sam.
Ustawodawca od powyższych zasad przewidział tylko jeden wyjątek. Mianowicie zgodnie z art. 940 Kodeksu cywilnego małżonek jest wyłączony od dziedziczenia, jeżeli spadkodawca wystąpił o orzeczenie rozwodu lub separacji z jego winy, a żądanie to było uzasadnione. Wyłączenie małżonka od dziedziczenia następuje na mocy orzeczenia sądu. Wyłączenia może żądać każdy z pozostałych spadkobierców ustawowych powołanych do dziedziczenia w zbiegu z małżonkiem; termin do wytoczenia powództwa wynosi sześć miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o otwarciu spadku, nie więcej jednak niż jeden rok od otwarcia spadku.
Żądanie rozwodu z winy małżonka spadkodawcy ma być uzasadnione. W procesie wytoczonym na podstawie art. 940 sąd musi zatem ustalić, czy żądanie rozwodu było uzasadnione, a więc czy zostały spełnione przesłanki rozwodowe przewidziane w art. 56 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego i czy nie występują przesłanki negatywne uniemożliwiające orzeczenie rozwodu, mimo wystąpienia trwałego i zupełnego rozkładu pożycia. Ponadto sąd musi ocenić, czy małżonek-spadkobierca zawinił rozkład pożycia (inaczej jedynie B. Walaszek,
dziedziczenie ustawowe pozostałego przy życiu małżonka wedle polskiego prawa spadkowego, w: Rozprawy prawnicze, Kraków-Warszawa 1964, s. 419 i n.).
Natomiast, jeżeli chce Pani aby w przypadku śmierci nie dziedziczył po Pani mąż w tym celu należy sporządzić testament i do
dziedziczenie powołać w nim tylko Pani dzieci. Obecnie przepisy nie ograniczają spadkodawcy w żaden sposób, jeśli idzie o wskazanie osoby spadkobiercy lub spadkobierców.
W przypadku sporządzenia testamentu i powołania do dziedziczenia wyłącznie dzieci Pani mąż natomiast względem nich będzie miał prawo wystąpienia o zapłatę zachowku. Zgodnie z brzmieniem art. 991 Kodeksu cywilnego zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).
Tagi: dziedziczenie, ustrój majątkowy
Opinie naszych zadowolonych Klientów